24 wrz 2024
W dniach 9-10 września 2024 roku miały miejsce uroczystości upamiętniające 10-lecie powstania Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie. Wydarzenia, które przyciągnęły szerokie grono uczestników, połączyły artystyczne doświadczenie z głębokim przesłaniem, oddając hołd tym, którzy swoją postawą przeciwstawiali się niesprawiedliwości i bronili ludzkiej godności.
Pierwszym punktem obchodów był wyjątkowy koncert Ludovica Einaudiego, światowej sławy włoskiego pianisty i kompozytora, który odbył się 9 września w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Muzyka Einaudiego, znana z połączenia klasycznych motywów z nowoczesnymi brzmieniami, poruszyła zgromadzoną publiczność, która wypełniła salę po brzegi. W trakcie swojego występu artysta oddał hołd Sprawiedliwym, a jego kompozycje, nawiązujące do najgłębszych emocji i refleksji, stworzyły unikalną atmosferę wieczoru.
Wydarzenie poprzedził briefing prasowy, który zgromadził przedstawicieli kluczowych instytucji zaangażowanych w organizację jubileuszu. W konferencji udział wzięli: Anna Ziarkowska - Prezeska Fundacji Ogród Sprawiedliwych, Wojciech Soczewica - Przewodniczący Rady Fundacji i Dyrektor Generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau, Aldona Machnowska-Góra - Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy, Francesco M. Cataluccio – Fundacja GARIWO, Hanna Machińska - Przewodnicząca Rady Fundacji PZU. Spotkanie poprowadził dziennikarz Jacek Pałasiński.
10 września uroczystości przeniosły się do samego serca Ogrodu Sprawiedliwych - na skwer im. Jana „Jura” Gorzechowskiego, gdzie odsłonięto kamienie upamiętniające nowych Sprawiedliwych. W tym roku do grona uhonorowanych dołączyli: Jacek Kuroń, Vivian Silver, Amer Abu Sabil oraz Andrzej i Klemens Szeptyccy. Wydarzenie to zgromadziło liczne grono wyjątkowych gości, a swoje przemówienie wygłosił m.in. Marszałek Sejmu RP, Szymon Hołownia, który podkreślił znaczenie Sprawiedliwych, nazywając ich „racją istnienia ludzkości, jej kamieniem węgielnym, kompasem”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność i wsparcie podczas tych wyjątkowych uroczystości. Państwa zaangażowanie umożliwia nam dalsze realizowanie naszej misji – edukowanie do osobistej odpowiedzialności za świat oraz upamiętnianie tych, którzy wykazali się niezwykłą odwagą i poświęceniem w ratowaniu życia innych. Dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy skutecznie pielęgnować pamięć o ludziach, którzy w obliczu największych wyzwań stanęli po stronie sprawiedliwości i człowieczeństwa.
10 września na skwerze im. Jana Jura Gorzechowskiego, odbyła się główna część obchodów. Fot. Andrzej Wiktor
Przemówienie w ogrodzie sprawiedliwych wygłosił Marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia. Fot. Andrzej Wiktor
Przemówienie Anny Ziarkowskiej. Fot. Andrzej Wiktor
Podczas uroczystości odsłonięto kamienie upamiętniające sprawiedliwych. Fot. Andrzej Wiktor
Konferencja prasowa przed koncertem Ludovico Einaduiego. Fot. Andrzej Wiktor
Koncert zgromadził pełną salę Opery Narodowej. Fot. Andrzej Wiktor
Koncert Ludovico Einadiego z okazji 10 rocznicy założenia Ogrodu Sprawiedliwych. Fot. Andrzej Wiktor
Józef Wancer – jeden z fundatorów Fundacji Ogród Sprawiedliwych. Fot. Andrzej Wiktor